پیام خود را بنویسید
دوره 10، شماره 2 - ( فصل‌نامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران 1401 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 66308
Ethics code: IR.TBZMED.REC.1400.125

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vahedi A, Dianat I. Industrial exoskeletons, Challenges and suggestions in ergonomic studies. Iran J Ergon 2022; 10 (2)
URL: http://journal.iehfs.ir/article-1-904-fa.html
واحدی عبدالله، دیانت ایمان. اگزواسکلت‎‌‌های صنعتی، چالش‌ها و پیشنهاد‎ها در مطالعات ارگونومی. مجله ارگونومی 1401; 10 (2)

URL: http://journal.iehfs.ir/article-1-904-fa.html


1- دانشجوی دکترا، گروه بهداشت حرفه‌‎ای و ارگونومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران ، a.vahedi62@gmail.com
2- استاد، گروه بهداشت حرفه‌‎ای و ارگونومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
چکیده:   (376 مشاهده)

زمینه و هدف: راه‌حل‌­های ارگونومیک کلاسیک برای حمل بارهای سنگین و فعالیت‌­های تکراری، کافی نیستند. اپلیکیشن­‌های دستیار انسان محور باید با حمایت از کارگران برای کاهش تنش­‌های فیزیکی و روانی، این معضل را برطرف کنند. بررسیهای علمی زیادی به مشکلات فنی اگزواسکلت پرداختهاند ولی به اثر آن بر روی کاربر انسانی چندان توجه نشده است. به همین دلیل در این مقاله به بررسی مطالعاتی میپردازیم که از دید ارگونومی به اگزواسکلتهای صنعتی نگاه کردهاند.

روش‌ کار: بررسی مقالات مرتبط با اگزواسکلت در مطالعات ارگونومی با استفاده از پایگاههای داده Scopus  و PubMed انجام شده است، مقالات انتخاب شده در مجلات مورد بررسی، 2014 تا 2021 چاپ شده است. مقالاتی که از معیارهای انتخاب برخوردار بودند، در این بررسی آورده شدهاند.

 یافتهها:  مطالعات انجام شده در زمینه اگزواسکلتهای صنعتی ارگونومیک سهم ناچیزی از مطالعات اگزواسکلتهای صنعتی را شامل میشود. از سال 2012 تا زمان نگارش این مقاله، تعداد  مطالعات در زمینه اگزواسکلتهای صنعتی 96 مورد میباشد که 10.41%  از آن مربوط به مطالعاتی است که  اگزواسکلتهای صنعتی با دید  ارگونومیک طراحی یا ارزیابی شده‌اند.

 نتیجهگیری:  مطالعات بررسی شده، به منظور تسهیل استفاده موفقیت‌­آمیز اگزواسکلتها در ساختارهای شغلی، با در نظر گرفتن حداقل سه بعد تأکید می­‌کنند (الزامات جسمانی، عملکرد در وظیفه و قابلیت استفاده) که تمامی آن‌ها می‌­توانند در تعیین کارایی بالقوه اسکلتهایخارجی در محیط کاری تؤثیرگذار باشند.

 

     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: سایر موارد
دریافت: 1401/5/23 | پذیرش: 1401/7/1 | انتشار الکترونیک: 1401/7/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله ارگونومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ergonomics

Designed & Developed by : Yektaweb