پیام خود را بنویسید
دوره 12، شماره 1 - ( فصلنامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران- در دست انتشار 1403 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sadati S H, Asghari M, Moradi Farahani M. Posture Assessment Methods in Dentists and Dental Students: A Systematic Review. Iran J Ergon 2024; 12 (1)
URL: http://journal.iehfs.ir/article-1-1004-fa.html
ساداتی سیده هستی، اصغری مهدی، مرادی فراهانی مائده. بررسی روش‌های ارزیابی پوسچر در دندانپزشکان و دانشجویان دندانپزشکی: یک مطالعه مروری نظام‌مند. مجله ارگونومی. 1403; 12 (1)

URL: http://journal.iehfs.ir/article-1-1004-fa.html


1- گروه ارگونومی، دانشکده بهداشت و ایمنی، دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، تهران، ایران
2- گروه مهندسی بهداشت حرفه ای ،دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران
3- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران ، maedemoradi@yahoo.com
چکیده:   (416 مشاهده)
زمینه  و هدف: پوسچر نامناسب یکی از اصلی‌ترین علل ایجاد اختلالات اسکلتی عضلانی (MSD) در حرفه دندانپزشکی است که به دلیل ماهیت فعالیت‌های این شغل به وجود می‌آید. این مطالعه، روش‌های ارزیابی پوسچر مشاهده‌ای و دستگاهی برای شاغلین حرفه دندانپزشکی در مطالعات و شیوع گزارش شده MSDs در آنها را بررسی کرده است.

روش کار: جستجوی مطالعات در پایگاه‌های اطلاعاتی Scopus، PubMed،Google scholar با کلمات کلیدی تعیین شده، در بازه سـال 2000 تـا سـال 2021 انجام گرفت. از 541 مقاله در جستجوی اولیه پس از حذف مقالات فاقد صلاحیت، تکراری، ارائه در کنگره، مروری نظام‌مند و نامه به سردبیر، در نهایت 31 مقاله در این مطالعه وارد شدند.

یافته‌ها: نواحی گردن (58%)، پشتی و کمر (54.9%) و شانه و دست (29%) دارای بیشترین میزان درد و اختلال گزارش شده در بین اندام ها در مطالعات بودند. در میان روش‌های ارزیابی پوسچر نیز RULA(19.4%)،REBA (19.4%)، EMG(13.8%) و QEC (8.3%) بیشترین روش‌های مورد استفاده در میان تمام 17روش بکار رفته در مطالعات بودند.

نتیجه‌گیری: در بین روش‌های مشاهده‌ای، روش QEC (Quick Exposure Check) به دلیل توجه به تجربه دندانپزشکان و درنظرگرفتن ابعاد مختلف وظایف دندانپزشکی کاربردی‌ترین روش است و روش  (Electromyography) EMG نیز مناسب‌ترین روش دستگاهی برای ارزیابی پوسچر در دندانپزشکان است. همچنین به نظر می‌رسد استفاده از پرسش‌نامه به همراه روش‌های ارزیابی می‌تواند درک و اثربخشی ارزیابی وضعیت پوسچر را افزایش دهد
     
نوع مطالعه: مروری نظام‌مند | موضوع مقاله: اختلالات اسکلتی-عضلانی
دریافت: 1402/11/24 | پذیرش: 1403/2/10 | انتشار الکترونیک: 1403/2/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله ارگونومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ergonomics

Designed & Developed by : Yektaweb