پیام خود را بنویسید
دوره 9، شماره 4 - ( فصل‌نامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران 1400 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mousavi S N, Fathi Chegeni F. Investigating the effect of Fear of COVID‑19 on Psychological well-being of nurses with the moderating role of Resilience. Iran J Ergon. 2022; 9 (4)
URL: http://journal.iehfs.ir/article-1-843-fa.html
موسوی سید نجم الدین، فتحی چگنی فریبرز. بررسی تأثیر ترس از کووید19 بر بهزیستی روان‌شناختی پرستاران با نقش تعدیل‌گر تاب‌آوری. مجله ارگونومی. 1400; 9 (4)

URL: http://journal.iehfs.ir/article-1-843-fa.html


1- دانشیار، گروه مدیریت، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران
2- دانشجوی دکتری، گروه مدیریت، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران ، fathi.fa@fc.lu.ac.ir
چکیده:   (469 مشاهده)
زمینه و هدف: گسترش روزافزون ویروس کووید19 به عنوان یک بیماری فراگیر و مراجعه بیش از حد بیماران ناشی از این ویروس به بیمارستان­‌ها منجر به پیامدهای منفی روانی در پرستاران به عنوان کسانی که در خط مقدم مبارزه با این ویروس هستند، شده است. هدف پژوهش حاضر بررسی تأثیر ترس از کووید19 بر بهزیستی روان‌شناختی پرستاران با نفش تعدیل‌گر تاب‌آوری در بیمارستان شهدای عشایر خرم‌­آباد بود.

روش کار: پژوهش حاضر از لحاظ هدف، کاربردی و از حیث جمع­‌آوری داده­‌ها از نوع تحقیقات توصیفی از شاخه مطالعات میدانی به شمار می­‌آید که روش انجام آن به صورت پیمایشی بود. جامعه آماری پژوهش تعداد 230 نفر از پرستاران شاغل در بیمارستان شهدای عشایر خرم­‌آباد بود که بر اساس جدول کرجسی و مورگان حجم نمونه‌ای به تعداد 140 نفر به روش تصادفی طبقه‌ای از میان آن‌ها انتخاب گردید. برای سنجش متغیرهای پژوهش از پرسشنامه‌­ای که شامل سه بخش ترس از کووید19، بهزیستی روا‌ن‌شناختی و تاب‌آوری بود، استفاده ‌شده است. پایایی پرسش‌نامه‌ با استفاده از روش آلفای کرونباخ و روایی آن با استفاده از روایی همگرا به تأیید رسید. برای تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها از مدل‌سازی معادلات ساختاری و نرم‌افزار Spss و PLS استفاده ‌شده است.

یافته‌ها: نتایج نشان‌دهنده این است که در سطح اطمینان 95 درصد ترس از کووید19 اثر منفی و معنی­‌داری بر بهزیستی روان‌شناختی پرستاران دارد (509/0 - =β ؛P<0/05) و تاب‌آوری در رابطه ترس از کووید19 و بهزیستی روان‌شناختی پرستاران نقش تعدیل‌گر دارد (225/0 - =β ؛P<0/05).

بحث: با توجه به یافته­‌ها می‌­توان گفت که ترس از کووید19 نقش بارزی در کاهش بهزیستی روان‌شناختی پرستاران دارد و در این میان پرستاران با تاب‌آوری بالاتر، کاهش بهزیستی روان‌شناختی کمتری نسبت به پرستاران با تاب­‌آوری پایین­‌تر دارند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1400/6/29 | پذیرش: 1400/12/10 | انتشار الکترونیک: 1400/12/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله ارگونومی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ergonomics

Designed & Developed by : Yektaweb