[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 4 - ( فصلنامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران 1397 ) ::
جلد 5 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شرایط کاری با استفاده از چک لیست ILO با رویکرد مبنی بر ارگونومی مشارکتی و تأثیر آن بر کیفیت زندگی کاری و اختلالات اسکلتی عضلانی
محمد بابامیری، فخرالدین قاسمی، رشید حیدری مقدم، جلیل درخشان ، مهنوش کریمی
کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، jalil_derakhshan@yahoo.com
چکیده:   (447 مشاهده)

زمینه و هدف: ارگونومی مشارکتی به مفهوم مشارکت فعال تمام اجزای یک سازمان در توسعه و اجرای دانش ارگونومی در جهت ارتقاء شرایط محیط کار، کیفیت و بهره ­وری سازمان می‌باشد. این مطالعه باهدف بررسی تشخیص روند مناسب شرایط کار با رویکرد ارگونومی مشارکتی و بررسی تأثیرات آن در یک صنعت چاپخانه­ صورت گرفته است.
روش کار: این مطالعه از نوع مداخله‌ای می‌باشد که در یکی از صنایع چاپخانه­ای انجام شده است. برای شناسایی ریسک فاکتورهای ارگونومیکی از"پرسشنامه نوردیک"و"نکات بازبینی ارگونومی"و برای ­ارزیابی ­کیفیت ­زندگی­کاری­ شاغلین از"پرسشنامه تعدیل شده کیفیت زندگی کاری  "NIOSHاستفاده شد. نتایج با استفاده از نرم افزار SPSS20 و آزمون تی زوجی انجام شده است.
یافته‌ها: شاخص ­های بهداشت، سلامت و شرایط کار حاصل از فهرست بازبینی تکمیلی قبل و بعد از به‌کارگیری نکات بازبینی با رویکرد ارگونومی مشارکتی به‌طور معناداری افزایش پیدا کرده است. تحلیل یافته ها با استفاده از آزمون تی زوجی نشانگر بهبود بارزی از لحاظ آماری در کیفیت زندگی کاری و کاهش اختلالات اسکلتی-عضلانی بعد از مداخله می باشد(p<0/001).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج می­توان گفت که توانایی و مهارت‌های فنی اجتماعی افراد با قرار گرفتن در فرایند ارگونومی مشارکتی افزایش پیدا کرده است. افزایش کیفیت زندگی شاغلین در نیل به هدف ارتقاء سلامت شاغلین و کاهش حوادث شغلی نقش بسزایی دارد. بنابراین اجرای برنامه ارگونومی مشارکتی با همکاری مدیران صنایع می‌تواند گامی مؤثر در راستای دستیابی به رضایت و سلامت نیروی انسانی باشد.

 

واژه‌های کلیدی: ارگونومی مشارکتی، کیفیت زندگی کاری، اختلالات اسکلتی عضلانی
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Babamiri M, Ghasemi F, Heidari Moghadam R, Derakhshan J, Karimi M. Working conditions review using ILO checklist based on participatory ergonomics approach and its impact on quality of work life and musculoskeletal disorders. J Ergon. 2018; 5 (4)
URL: http://journal.iehfs.ir/article-1-422-fa.html

بابامیری محمد، قاسمی فخرالدین، حیدری مقدم رشید، درخشان جلیل، کریمی مهنوش. بررسی شرایط کاری با استفاده از چک لیست ILO با رویکرد مبنی بر ارگونومی مشارکتی و تأثیر آن بر کیفیت زندگی کاری و اختلالات اسکلتی عضلانی. مجله ارگونومی. 1397; 5 (4)

URL: http://journal.iehfs.ir/article-1-422-fa.htmlدوره 5، شماره 4 - ( فصلنامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله ارگونومی Journal of Ergonomics
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3708