دوره 11، شماره 1 - ( فصل‌نامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران - در دست چاپ 1402 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران.
2- گروه آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران. ، gandomi777@gmail.com
3- گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه الزهرا (س)، تهران، ایران
4- گروه روماتولوژی، مرکز توسعه تحقیقات بالینی، بیمارستان امام رضا، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران.
چکیده:   (275 مشاهده)
مقدمه و اهداف: یکی از شایع‌­ترین اختلالات اسکلتی-عضلانی که تؤثیر زیادی بر کیفیت زندگی، سلامت و بازده­ کاری افراد بر جای می‌­گذارد، گردن‌­درد مزمن می­‌باشد. هزینه‌­های سنگین درمان‌­های دارویی، جستجوی راهکارهای درمانی ساده و کم‌­هزینه، امری اجتناب­‌ناپذیر است. تکنیک­‌های کشش و رهاسازی بافتی، از راهکار­های مؤثر در اصلاح اختلالات اسکلتی-عضلانی می‌­باشند؛ در این مطالعه سعی شد تا اثربخشی آن‌­ها در کنترل درد و بهبود عملکرد کارکنان مبتلا به گردن ­درد مزمن غیراختصاصی بررسی شود.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه نیمه­‌تجربی با گروه­‌های موازی و طرح پیش‌­آزمون-پس­‌آزمون، 39 کارمند مبتلا به گردن­ درد مزمن غیراختصاصی با میانگین سنی 25_45 سال، به روش غیرتصادفی و دردسترس از بین کارمندان پشت میزنشین انتخاب شدند. افراد به ­طور تصادفی در سه گروه کشش، رهاسازی و کنترل تخصیص یافتند و به مدت شش هفته مداخلات را دریافت کردند. در ابتدا و پس از شش هفته، شدت درد با معیار دیداری، خستگی کیفی با پرسشنامه خستگی چند بعدی و کیفیت زندگی با استفاده از پرسشنامه SF36 مورد بررسی قرار گرفت. جهت مقایسه میانگین‌­ها از آزمون تحلیل واریانس مختلط استفاده و سطح معناداری 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: مقایسه‌­های درون­-گروهی نشان داد که شدت درد، کیفیت زندگی و خستگی در هر دو گروه مداخله به­ طور معناداری بهبود یافته است (05/0P<). تمرینات کششی و رهاسازی هر دو بر بهبود متغیرها تأثیر معناداری داشتند (05/0P<). اما برتری با گروه تمرینات رهاسازی بود.
نتیجه‌گیری: شش هفته تکنیک رهاسازی و کشش در بیماران گردن درد مزمن غیراختصاصی، باعث کاهش درد و کاهش خستگی و افزایش کیفیت زندگی آن‌ها می‌­شود.
 
واژه‌های کلیدی: رهاسازی، عملکرد، کشش، خستگی، گردن درد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اختلالات اسکلتی-عضلانی
دریافت: 1402/2/16 | پذیرش: 1402/3/10 | انتشار الکترونیک: 1402/3/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.