دوره 11، شماره 1 - ( فصل‌نامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران - در دست چاپ 1402 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار، گروه فیزیوتراپی، دانشکده پیراپزشکی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، shahbazim2@mums.ac.ir
2- استادیار، گروه فیزیوتراپی، دانشکده پیراپزشکی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
چکیده:   (335 مشاهده)
تحولات روزافزون علوم پزشکی بیانگر آن است که باید بر رعایت موازین شرعی، قانونی و اخلاقی در تحقیقات به‌ویژه تحقیقات انسانی تأکید شود و برای حفظ سلامت و کرامت انسان، اطلاعات جمع‌آوری و نگهداری شود. همانطور که در اصول اولیه مجله آمده است، پژوهش باید بر اساس اعلامیه هلسینکی و با رعایت 26 کد اخلاق پژوهشی کشور سازماندهی شود. نویسندگان مقاله منتشر شده باید چندین پارامتر از بیانیه هلسینکی را رعایت می کردند. علاوه بر این، همان‌طور که در راهنمای نویسندگان مجله آمده است، "مسئولیت کامل صحت مطالب، منابع و ویرایش ادبی محتوای چاپی به عهده نویسنده یا نویسندگان خواهد بود." ظاهراً نویسندگان این مطالعه از اصول اخلاق پزشکی و اعلامیه هلسینکی در متن منتشر شده غفلت نموده‌اند و این جنبه‌ها در مقاله دیده نشده است. علاوه بر این، مقاله خوانندگان تربیت بدنی را تشویق می کند تا در زمینه پزشکی دخالت کنند که می‌تواند به سلامت افراد جامعه آسیب برساند. بنابراین، برای جلوگیری از آسیب به سلامت جامعه و عواقب قانونی ناشی از مداخله در حوزه بهداشت و درمان و حفظ اصول اخلاقی پزشکی، توصیه می‌شود فقط افراد دارای صلاحیت علمی و قانونی به مداخلات و مطالعات پزشکی از قبیل وضعیت‌های غیرعادی بپردازند.
     
نوع مطالعه: نامه به سردبیر | موضوع مقاله: اختلالات اسکلتی-عضلانی
دریافت: 1402/1/20 | پذیرش: 1402/3/10 | انتشار الکترونیک: 1402/3/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.