دوره 3، شماره 4 - ( فصلنامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران 1394 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 66-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران. ، Svarmazyar@qums.ac.ir
چکیده:   (14419 مشاهده)

مقدمه: گوش دادن به موزیک در حین فعالیت، باعث احساس فشار کم­تر بر بدن می­­شود. لذا هدف این مطالعه بررسی اثر نوع موزیک و تراز فشار صوت بر میزان کالری مصرفی و کارایی فیزیکی دانشجویان از طریق تست تردمیل می­باشد.

مواد و روش­ها: در این مطالعه مقطعی، 27 نفر از دانشجویان به‌صورت تصادفی انتخاب شدند. برای انجام پژوهش از پرسشنامه­­­های آمادگی جسمانی (PAR-Q)، ویژگی­های دموگرافیک و مقیاس درک تلاش6-20 RPE استفاده شد. همچنین در این پژوهش از دو قطعه موزیک سریع و ملایم (200 و 70 ضربه در دقیقه) در دو تراز فشار صوتی 60 و 80 دسی­بل در دو سطح صاف و شیب‌دار تردمیل استفاده شد. برای انجام فعالیت فرد از دستگاه تردمیل (سرعت 6 کیلومتر در ساعت و مدت زمان 5 دقیقه) و برای اندازه­گیری ضربان قلب و میزان کالری مصرفی از دستگاه کالری متر Beurer PM100 استفاده شد. میزان کارایی فیزیکی در هر مرحله نیز با کمک فرمول مربوطه محاسبه گردید.

یافته­ها: یافته­ها نشان داد که کارایی فیزیکی (48/61) در شرایط بدون موزیک دارای کم­ترین مقدار و در شرایط موزیک ملایم و بلند دارای بیش­ترین کارایی فیزیکی (48/92) می­باشد. همچنین میانگین ضربان قلب، کالری مصرفی و درک تلاش در شرایط بدون موزیک دارای بیش­ترین مقدار و در شرایط موزیک ملایم و بلند کم­ترین مقدار را دارند.

نتیجه­گیری: موزیک ملایم با تراز فشار بالا باعث کاهش در ضربان قلب، کالری مصرفی و درک تلاش می­گردد و در نتیجه میزان کارایی فیزیکی افراد افزایش می­یابد.

متن کامل [PDF 851 kb]   (6861 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر موارد
دریافت: 1394/4/22 | پذیرش: 1394/12/3 | انتشار الکترونیک: 1394/12/3

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.