[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
پایگاه های مرتبط
انجمن ارگونومی ایران
دانشگاه علوم پزشکی همدان
دانشکده بهداشت همدان
..
اخبار مجله
عضویت مجله ارگونومی در کمیته بین المللی اخلاق نشر (COPE):
ضمن تبریک به نویسندگان، داوران، مدیران و سایر اعضای محترم مجله ارگونومی به اطلاع می رساند که مجله ارگونومی به عضویت کمیته بین المللی اخلاق نشر درآمده است. امید است با همکاری شما شاهد ارتقای بیش از پیش جایگاه مجله ارگونومی باشیم.
نمایه شدن مجله ارگونومی در پایگاه اطلاعاتی CINAHL:
ضمن تبریک به نویسندگان، داوران، مدیران و سایر اعضای محترم مجله ارگونومی به اطلاع می رساند که مجله ارگونومی از تاریخ 1394/5/10 (01/08/2015) در پایگاه اطلاعاتی CINAHL نمایه شده است. امید است با همکاری شما شاهد ارتقای بیش از پیش جایگاه مجله ارگونومی باشیم.
..
Publication Ethics

AWT IMAGE

..
:: راهنمای نگارش مقالات ::

راهنمای نویسندگان مقالات

 

مجله ارگونومی با هدف فراهم نمودن بستری جهت ارتقاء سطح پژوهش در زمینه ارگونومی در کشور و چاپ و نشر مقالات محققین در سطح ملی و همچنین به منظور اطلاع جامعه علمی کشور از نتایج و دستاوردهای تحقیقات اصیل پژوهشگران در زمینه های مختلف ارگونومی راه اندازی شده است. با توجه به ماهیت بین رشته ­ای ارگونومی، این مجله امکان انتشار نتایج تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاهی و یافته های پایان نامه ­های کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی(PhD) در حیطه های ارگونومی محیطی، ارگونومی فیزیکی، ارگونومی شناختی و خطای انسانی، ارگونومی کلان، فیزیولوژی کار، آنتروپومتری، بیومکانیک، طراحی ارگونومیک و سرانجام بهداشت حرفه ای را به بهترین شکل مهیا می سازد.

توجه به نکات زیر جهت ارسال مقاله به مجله الزامی است.

اصول کلی:

1- زبان رسمی مجله فارسی است. مقالات باید پژوهشی و حاصل تحقیق نویسنده و یا نویسندگان باشد و نباید قبلاً در نشریات داخلی چاپ شده و یا همزمان به نشریه دیگری ارسال شده باشد.

2- مسئول مقاله باید همراه نامه ­ای که حاوی نکات فوق است مقاله را به دفتر مجله ارسال نماید.

3- این مجله مقالات اصیل پژوهشی (Original Article)، مروری (Review Article)، گزارش مورد (Case Report) و نامه به سردبیر (Letter to Editor) که در حیطه مباحث گوناگون ارگونومی ­باشد را می‌پذیرد.

تبصره 1) مقالات مروری (Review Article) از اشخاص مجرب با بصیرت کامل از موضوعی خاص و داشتن تعداد قابل قبولی مقاله پژوهشی در زمینه مورد بحث از نویسنده پذیرفته خواهد شد.

4- آئین نگارش فارسی به طور کامل رعایت شده و از به کاربردن واژه های بیگانه که معادل های دقیق و رسایی در زبان فارسی دارند، خودداری شود.

5- مقاله باید با نرم‌افزار Microsoft Word و با فرمت doc یا docx تایپ و جهت ارسال به مجله آماده شود.

6- ضروری است نویسندگان محترم مقالات خود را به صورت online submission از طریق وب سایت مجله journal.iehfs.ir ارسال نمایند.

7- هر مقاله توسط سه داور بررسی و در صورت تائید توسط دو داور پذیرفته شود.

8- هیئت تحریریه در پذیرش یا رد مقاله ارسالی، ویرایش و تلخیص آنها مختار است.

9- انتشار مطالب مجله با ذکر ماخذ مجاز می باشد. استفاده از جداول نمودارها و تصاویر در سایر نشریات، نیاز به کسب مجوز رسمی از نویسندگان دارد.

10- رعایت موازین اخلاق پژوهش می‌بایست به عنوان یک اصل درنظر گرفته شود. در این ارتباط حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینکی است باید مورد توجه قرار گیرد.

11- نویسنده (گان) باید همه وابستگی‌هایی را که ممکن است به عنوان احتمال ایجاد منافع تلقی شود بیان نمایند.

12- نویسنده (گان) باید به این نکته توجه نمایند که پس از ارسال مقاله کلیه حقوق مترتب بر آن متعلق به این مجله می‌باشد و دفتر مجله در ویراستاری، درج و یا عدم درج مقالات آزاد است. مقاله پس از دریافت و اعلام وصول جهت ارزیابی برای داوران ارسال می‌گردد. در مراحل بعد مقاله توسط نویسنده مسئول اصلاح و پس از آن در هیئت تحریریه تایید و به‌ترتیب تاریخ آماده شدن در مجله چاپ (به صورت الکترونیکی) می‌شود.

13- مسئولیت کامل صحت مطالب و منابع و نیز ویرایش ادبی مطالب چاپ‌شده به عهده نویسنده (گان) خواهد بود.

14- مقالات رسیده به دفتر مجله تحت بررسی‌های اولیه قرار گرفته و در صورت مطابقت آن با فرمت استاندارد مجله، در جلسات هیئت تحریریه مطرح و در صورت پذیرش جهت داوری ارسال می‌شود. سپس نسبت به چاپ، تجدید نظر یا عودت مقاله اقدام خواهد شد.

15- در صورت عدم رعایت دقیق مطالب فوق مقاله پذیرفته نمی‌شود و پیش از بررسی علمی به صاحب اثر بازگردانده می‌شود.

نحوه تنظیم مقالات:

1- مقالات با قلم ب نازنین 12 (خلاصه انگلیسی با قلم تایمز 12) با برنامهWord تایپ شوند.

2- صفحه اول مقاله پژوهشی بایستی به ترتیب شامل: عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، رتبه علمی به همراه نام موسسه مربوطه و نشانی کامل مسئول مکاتبات مقاله (آدرس پستی، شماره تلفن و موبایل، شماره دورنگار و آدرس پست الکترونیک) باشد.

3- صفحه دوم باید شامل: عنوان کامل مقاله به فارسی، چکیده فارسی (240 تا 250 کلمه و بطور مشخص ساختارمند شامل مقدمه، مواد و روشها، یافته­ها و نتیجه گیری) و کلمات کلیدی مطابق با الگوی MeSH (حداقل سه و حداکثر 5 واژه) باشد.

4- برای هر مقاله بایستی یک خلاصه انگلیسی (240 تا 250 کلمه و بطور مشخص ساختارمند شامل مقدمه [Introduction]، مواد و روشها[Methods]، یافته­ ها [Results] و نتیجه گیری[Conclusion] ) به همراه واژه های کلیدی مطابق با الگوی MeSH (حداقل سه و حداکثر 5 واژه) در یک صفحه جداگانه تهیه گردد.

5- صفحات بعدی شامل: مقدمه، مواد و روشها، یافته ­ها، بحث و نتیجه گیری، تشکر و قدردانی (در صورت لزوم) و فهرست منابع باشد. حجم کلی مقالات پژوهشی بایستی بین 2500 الی 3000 کلمه بدون منابع، جداول و خلاصه فارسی و انگلیسی باشد.

6- ساختار مقاله‌های گزارش مورد باید شامل صفحه عنوان، چکیده غیر سازمان‌ یافته فارسی و انگلیسی (حداکثر 100 کلمه)، واژگان کلیدی (فارسی و انگلیسی)، مقدمه، گزارش مورد، بحث، منابع و ضمائم مربوطه باشد.

7- مقاله مروری باید با بصیرت کامل و منابع به تعداد قابل قبول منابع تهیه شده و محتوای آن کاملاً کاربردی بوده و جنبه‌های آموزشی در آن رعایت شده باشد. همچنین در ابتدای مقاله اهداف آموزشی و کاربردی مقاله ذکر شده باشد.

8- نامه به سردبیر بایستی با موضوعات نقدی بر مقالات قبلی، نقد یا مرور کتاب‌ها، تحلیل یک موضوع مرتبط با ارگونومی، گزارش و نقد گردهمایی‌های ارگونومی، شرح و بسط یک ایده و یا بازخوان یک موضوع پیچیده باشد و حداکثر با حجم 1000 تا 1500 کلمه تهیه گردد. این مقالات نیاز به ساختار ندارند اما داشتن خلاصه انگلیسی ضروری است.

9- اصطلاحات خارجی با معادل های دقیق و رسا در زبان فارسی و نام کل واژه و عبارت اختصاری به کار رفته در متن به صورت انگلیسی در پرانتز در درون متن آورده شود و از ارجاع به صورت زیر نویس خودداری شود.

10- جداول (حداکثر 5)، نمودارها و تصاویر (حداکثر 3) در صفحات جداگانه تنظیم شوند و هریک دارای عنوان مناسب باشند و در متن مقاله با شماره ارجاع داده شده باشند. ابعاد آنها به گونه ای انتخاب شود که در یک ستون و یا دو ستون مجله قابل جاگذاری باشند.

11- در مقالات فارسی، اعداد داخل جداول و اعداد روی محور نمودارها فارسی باشند.

12- عکس های ارسال شده باید به صورت سیاه و سفید و کاملاً واضح باشند و با فرمت Bitmap یا JPG تهیه شوند (در موارد خاص، تصاویر رنگی نیز قابل چاپ هستند).

13- روش نگارش منابع:

منابع حتماً باید به ترتیب استفاده در متن شماره‌گذاری و در انتهای مقاله به همان ترتیب، تحت عنوان "منابع" نوشته شود (شیوه ونکوور) و با قلم Times New Roman فونت 12 تایپ شوند.

 لازم است تمام منابع به زبان انگلیسی ارائه شوند. در مورد مقالاتی که به زبان فارسی هستند، می‌توان با مراجعه به نسخه الکترونیکی مقاله در پایگاه‌های الکترونیکی از جمله پایگاه مجله مورد نظر یا پایگاه‌های زیر:

 ایران‌مدکس (http://www.iranmedex.com)، مگ‌ایران (http://www.magiran.com)، اطلاعات جهاد دانشگاهی (http://www.sid.ir) و ... اطلاعات لازم را دریافت نمود. دقت شود که در این موارد ترجمه شخصی قابل قبول نمی‌باشد. لازم است در آخر منابع فارسی که به انگلیسی ارائه می‌شوند، عبارت [Persian] ذکر شود.

· مقاله فارسی: نام خانوادگی و حرف اول نام نویسنده یا نویسندگان (در صورت داشتن بیش از شش نویسنده، نام شش نویسنده را نوشته و بعد از آن کاما و بعد et alمی‌آید. عنوان مقاله. نام مجله. سال انتشار؛ دوره انتشار (شماره مجله): صفحات اول و آخر مقاله. (لازم به ذکر است تمام موارد به لاتین نوشته شود و در آخر کلمه [Persian] اضافه شود. مثال:

Ansari ST, Mahdavi AB, Sadeghi H. Musculoskeletal disorders among assembly line workers. Iran Occupational Health. 2013;4(2):21-34. [Persian]d

· مقاله انگلیسی: نام خانوادگی و حرف اول نام نویسنده یا نویسندگان. عنوان کامل مقاله. نام کوتاه شده مجله. سال انتشار؛ شماره مجله: صفحات اول و آخر مقاله. مثال:

Yank V, Rennie D. Shift work related health problems in petrochemical industries. Occup Environ Med. 2011;56(8):520-6. n

· مقاله زیر چاپ: در مورد مقالات در حال چاپ با رعایت تمام موارد قبلی، در انتهای منبع، واژه In press در پرانتز نوشته شود.

· منابع به صورت کتاب:

 Godlee F, Jefferson T. Peer Review in Health Sciences. London: BMJ Books; 1999. n

· فصلی از یک کتاب:

 Philips SJ, Whisnant JP . Hypertension and stroke. In: Laraph JH, Brenner BM, editors. Hypertension: pathology, diagnosis management. 2nd ed. New York: Raven Press; 2005; pp. 465-478. n

· کتاب ترجمه شده: نام خانوادگی و نام مترجم. (در ترجمه) عنوان کامل کتاب. نام مؤلف اصلی. شماره چاپ. محل نشر: نام ناشر. سال انتشار: شماره صفحات اول و آخر. مثال:

Mosavi N. (In translation) Surveys in Social Research. Smith MP. 3rd Ed. Tehran: Fajr Press. 2005: 534-541. n

· مطالب کنفرانس:

Harnden P, Joffe JK, Jones WG, editors. Germ cell tumours V. Proceedings of the 5th Germ Cell Tumour Conference; 2001 Sep 13-15; Leeds, UK. New York: Springer; 2002. n

 

· پایان‌نامه

Almasi R. Epidemiological study of work-related musculoskeletal disorders [MSc thesis]. Shiraz University of Medical Sciences; 2012. n

· مطالب الکترونیکی:

الف) مقاله مجله الکترونیکی

Abood S. Quality improvement initiative in nursing homes: the ANA acts in an advisory role. Am J Nurs [Internet]. 2002 Jun [cited 2002 Aug 12];102(6):[about 1 p.]. Available from:    n

 http://www.nursingworld.org/AJN/2002/june/Wawatch.htmArticle 

ب) مونوگراف الکترونیکی

Foley KM, Gelband H, editors. Improving palliative care for cancer [Internet]. Washington: National Academy Press; 2001 [cited 2002 Jul 9]. Available from: http://www.nap.edu/books/0309074029/html/. n

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 10252 بار   |   دفعات چاپ: 1360 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 74 بار   |   0 نظر
مجله ارگونومی Journal of Ergonomics
Persian site map - English site map - Created in 0.069 seconds with 972 queries by yektaweb 3503