دوره 5، شماره 4 - ( فصلنامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران 1396 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 9-16 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استاد، گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، قطب علمی مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکدۀ بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، ایران ، golmohamadi@umsha.ac.ir
چکیده:   (5432 مشاهده)
زمینه و هدف: روشنایی نامناسب در محیط کار می­تواند سبب وضعیت نامتعارف در پوسچر کاری شاغلین دفتری شود. تامیننبودنِ شرایط ارگونومیک در دفاتر اداری به دلیل ایجاد پوسچر نامناسب هنگام کار، می‌تواند سبب افزایش فشار به اندام اسکلتی عضلانی شده و در دراز مدت اختلالاتی را ایجاد کند. در این مقاله ارتباط روشنایی محیط کار با وضعیت بدن کارکنان اداری بررسی شده است.
روش­ کار: در این مطالعه، شدت روشنایی موضعی در سطح افقی کار و در ارتفاع عمودی چشم ناظر، همچنین شدت روشنایی عمومی بر­اساس الگوی انجمن مهندسان روشنایی با دستگاهSEKONIC­C-۷۰۰۰  اندازه­گیری شد. همچنین برای بررسی میزان شیوع و شدت دردهای اختلالات اسکلتی ­عضلانی به ترتیب از پرسش‌نامۀ نوردیک و نقشۀ بدن و برای ارزیابی سریع تنش اداری از چک­لیست (ROSA: Rapid Office Strain Assessment) استفاده شد و داده­ های مطالعه با نرم‌افزارSPSS ۲۱ تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج مطالعه نشان داد که میانگین شدت روشنایی عمومی، موضعی در سطح کار و سطح چشم به ترتیب۳۰/۶%، ۳۳/۹ % و ۳۸/۴% کمتر از حد الزام کشوری  (OEL)بود. ناحیۀ گردن و کمر بالاترین اختلالات اسکلتی­عضلانی را بین افراد بررسیشده داشتند. بیشترین درصد فراوانی نمره در روش ROSA نمرۀ ۵ به میزان ۴۱/۷% بود و بین شدت روشنایی موضعی و نمرۀROSA  ارتباط معناداری وجود داشت.
نتیجه گیری: میزان شدت روشنایی می‌تواند به‌عنوان یکی از عوامل تاثیر­گذار بر پوسچر در کارکنان اداری قلمداد شود. بهبود روشنایی می‌تواند با اصلاح پوسچر به کاهش شدت درد­های اسکلتی­عضلانی و وضعیت بدن کارکنان و به دنبال آن افزایش راحتی آنها کمک کند.
متن کامل [PDF 919 kb]   (952 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي