دوره 5، شماره 4 - ( فصلنامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران 1396 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


عضو هیئت علمی، گروه صنعت و فن، دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد یزد، ایران ، nasersadra@yahoo.com
چکیده:   (4428 مشاهده)
زمینه و هدف: فرآیند طراحی و ساخت در شرکت ­های الکترونیکی، بیشترین مدت‌زمان کار با رایانه را به خود اختصاص می­ دهد. به علت فراوانی اختلالات اسکلتی ـ عضلانی در کاربران رایانه لازم است که محققان نسبت به شناسایی ریسک­ فاکتورها و مشکلات ارگونومیکی و راه ­های کاهش آنها اقدام کنند.
روش­ کار: این مطالعۀ­ توصیفی- تحلیلی، به­ صورت مداخله ­ای در شرکت مهندسی به پژوه در اصفهان انجام شد. بررسی آماری به صورت سرشماری (۳۱ نفر) انجام شده و از پرسش‌نامۀ نوردیک و روش ارزیابی سریع تنش اداری (ROSA) برای ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومی استفاده شد. آنالیزآماری داده ­ها با آزمون نا­پارامتری مک ­نمار و ویلکاکسون و استفاده از نرم‌افزار SPSS انجام شد.
یافته‌ها: نتایج حاصل از پرسش‌نامۀ نوردیک قبل از مداخلۀ ارگونومی فراوانی مشکلات در ناحیۀ آرنج صفر، ناحیۀ کمر، فوقانی پشت، گردن و شانه را  با فراوانی ۳۸- ۴۵ درصد نشان می­ دهد. ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومیکی حاصل از پرسش‌نامۀ ارزیابی سریع تنش اداری قبل از مداخله، نشان می­ دهد که ۳۵/۵% (۱۱نفر) در سطح ریسک کم؛ ۳۸/۷% (۱۲نفر) در ناحیۀ هشدار و ۲۵/۸% (۸نفر) در ناحیۀ ضرورت انجام مداخلۀ ارگونومی قرار دارند. بررسی­ های آماری پس از اجرای مداخلات ارگونومیکی نشان می ­دهد که تعداد افراد در ناحیۀ هشدار و ضرورت کمتر از تعداد افراد قبل از مداخله بوده است.
نتیجه گیری: بیشترین اختلالات اسکلتی ـ عضلانی در ناحیۀ گردن، کمر، فوقانی پشت و شانه‌ها گزارش شد. نتایج آماری بعد از مداخلههای ارگونومیکی، نشان ­دهندۀ کاهش این اختلالات است. نتایج منجر به درک این موضوع شد که خطرهای موجود در شرکت ­های الکترونیکی به ویژه بروز ضایعات اسکلتی ـ عضلانی را می ­توان با مداخلههای ارگونومی و تکیه بر اقدامات مهندسی، مدیریتی و آموزشی کاهش داد.

 
متن کامل [PDF 922 kb]   (641 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي