[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 1 - ( فصلنامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران 1396 ) ::
برگشت به فهرست نشریات جلد 5 شماره 1 صفحات 1-9
اندازه گیری گشتاور لازم برای بازکردن درب شیشه های دهان پهن و ارتباط آن با ویژگی های آنتروپومتریک و فیزیولوژیک موثر
مهرداد اشرفی، حمیده رضوی *
دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد ، h-razavi@um.ac.ir
چکیده:   (316 مشاهده)

مقدمه: 9% از کل بسته­ بندی­های محفظه ای موجود را بسته­ بندی شیشه‌ای دهان پهن تشکیل می­دهد. حال آن که برخی مصرف­ کنندگان برای باز کردن درب شیشه‌ها، با مشکل مواجه می­شوند. هدف تحقیق حاضر بررسی نیروهای وارده بر درب بسته­ بندی دهان پهن از طرف مصرف­ کننده و همچنین یافتن ارتباط بین گشتاور اعمالی با ویژگی­های آنتروپومتری و فیزیولوژیکی افراد می­باشد. بنابراین، طراحی و بسته بندی شیشه های دهان پهن می تواند بر اساس حداقل گشتاور قابل اعمال توسط گروه مصرف کنندگان انجام شود.

مواد و روش­ها: در مقاله حاضر ابتدا با ساخت یک دستگاه اندازه­ گیری نیرو، متشکل از حسگرهای FSR به بررسی توزیع نیرو در کف و انگشتان دست پرداخته شد. دستگاه شامل 19 حسگر می­باشد، 14 عدد از آن­ها روی انگشتان و 5 عدد بر کف دست نصب می­شوند. هر حسگر از طریق 2 سیم به درایور و سپس از طریق رابط USB به رایانه متصل می­شود. از یک شیشه پر به وزن 1100 گرم و با قطر خارجی mm85 استفاده و مقادیر نیروی اعمالی برای 10 پسر و 10 دختر دانشجو ثبت گردید. سپس با استفاده از نرم­افزار Minitab17 یک رابطه ریاضی بین گشتاور اعمالی به درپوش و ویژگی­های آنتروپومتری و فیزیولوژیکی افراد به ‌دست آمد.

یافته ­ها: با مقایسه نتایج بدست آمده، مشخص گردید که تمرکز نیروها هنگام بازکردن درب بسته­ بندی دهان پهن بر روی انگشت اشاره می­باشد. محاسبه گشتاور از طریق روابط ریاضی با استفاده از مقادیر نیروی اندازه گیری شده  نشان داد که بیشینه گشتاور اعمالی مردان Nm63 /10 و برای زنان  Nm66/7 است. مطابق آزمون آماری F برای گشتاور (متغیرپاسخ) در سطح معنی­ داری 05/0، مقدار p-value برای گروه مردان و زنان به ترتیب 011/0 و 008/0 به دست آمد، که می­توان نتیجه گرفت مشاهدات صورت گرفته از لحاظ آماری، معنادار بوده است.

نتیجه­ گیری: بررسی­ های آماری مشخص کرد که ابعاد دست و نیروی عضلانی بیشترین سهم را در اعمال نیرو دارا هستند. به علاوه نتایج مشخص کرد که برای شیشه مورد نظر، شرایط بسته­بندی باید طوری تنظیم شود که برای مصرف‌کنندگان با کمترین توان فیزیکی (دراین تحقیق گشتاوری معادل Nm 11/5) قابل باز شدن باشد.

واژه‌های کلیدی: گشتاور بازکردن، شیشه های دهان پهن، آنتروپومتری دست، فیزیولوژی دست.
متن کامل [PDF 839 kb]   (90 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
* نشانی نویسنده مسئول: h-razavi@um.ac.ir
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ashrafi M, razavi H. Measurement of the Torque Demand for Jar opening and its Relationship with Anthropometric and Physiological Factors . Journal of Ergonomics. 2017; 5 (1) :1-9
URL: http://journal.iehfs.ir/article-1-268-fa.html
اشرفی مهرداد، رضوی حمیده. اندازه گیری گشتاور لازم برای بازکردن درب شیشه های دهان پهن و ارتباط آن با ویژگی های آنتروپومتریک و فیزیولوژیک موثر . مجله ارگونومی. 1396; 5 (1) :1-9

URL: http://journal.iehfs.ir/article-1-268-fa.html

برگشت به فهرست نشریات دوره 5، شماره 1 - ( فصلنامه تخصصی انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران 1396 )
مجله ارگونومی Journal of Ergonomics
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 787 queries by yektaweb 3388